Jdi na obsah Jdi na menu
 


Začínáme bruslit

12. 1. 2009

 

Kdy začít s bruslením

S bruslením je možné začít již ve čtyřech letech, to se ale odvíjí od fyzické zdatnosti dítěte, zejména od jeho zpevněného kotníku. V žádném případě nesmíme v tomto věku přetěžovat klouby, ale ani páteř, protože vývoj kostry není zatím v tomto období ukončen. Z hlediska biologického je pro předškolní věk a mladší školní věk typický nárůst celkové hmotnosti organismu a plynule se měnící orgány s rovnoměrným zvyšováním hmotnosti a výšky těla. Rodič, ale by měl věnovat pozornost správného držení těla dítěte.

Vybavení

Pozornost musí patřit vhodnému oblečení umožňujícímu pohyb. Mezi hlavní součásti oděvu patří tepelná izolace a odvod vlhkosti od těla, pro děti předškolního věku je vhodné oblečení z nepromokavého materiálu, dále rukavice, které zabraňují odření při pádu na led, popřípadě čepice, helma (ne cyklistická), nedoporučuje se do boty používat příliš silnou ponožku, neboť se tak ztrácí potřebný cit v noze.

Brusle

 • krasobruslařské a hokejové
 • pro rekreační, závodní bruslení

Šněrování

Boty se šněrují ve špičce volněji, pevněji v nártní části a opět volněji ve šněrovacím systému.

Údržba brusle

Po odchodu z ledu je třeba otřít dosucha ostří a šroubky brusle. Brusle netupíme chůzí po betonu, po zimním stadionu se pohybujeme po gumových podložkách nebo nosíme na ostří plastové chrániče. Broušení přenecháme profesionálům a brusle přes léto uschováme na suchém místě. Během uskladnění je možné příležitostně aplikovat vhodný olejový prostředek. Boty je nutné vysoušet uvnitř i venku. Vysušit hadříkem a po rozšněrování tkaniček je nechat vyschnout v běžné pokojové teplotě. Vysoušení těsně u radiátoru nebo jiného topného tělesa narušuje kůži a vnitřní strukturu boty.

Připevnění brusle k botě

Krasobruslařská brusle se připevňuje šroubky, hokejová nýty, Tak aby rovnovážná osa probíhala přibližně mezi palcem a sousedním prsem a středem pasy. Brusle nemají přesahovat délku boty o více než 1,5 cm-2 cm. Bota na bruslení musí odpovídat velikosti nohy dítěte. Mnohdy se stává, že dítě se učí bruslit v obuvi mnohem větší velikosti. V tomto případě kotníky nejsou zpevněny. Boty by měly pevně sedět v patě a kotnících, prsty mohou být volnější. Pokud se v botě se kotník viklá dovnitř a ven, může to být způsobeno nepevnou obuví nebo nedostatečně zpevněnými svaly a vazy v kotníku. Pokud je příčina v nezpevněném kotníku dítěte, je nutné s bruslením ještě nějaký čas počkat.

 Seznámení s ledem prostřednictvím kluzek
 • Intenzivní zahřátí a procvičení mimo led asi 10 minut.
 • Prostřednictvím kluzek je možné dítě naučit správnému postoji při skluzu a jízdě: pokrčená kolena, mírný náklon trupu vpřed, nevystrkovat hýždě, hlava zpříma, oči sledují ledovou plochu, hlavně směr kam jedou.
 • Na kluzkách dbát na správný postoj dítěte! Střídavě držet dítě za ruku, kdy dítě zprvu zkouší chůzi, později získává jistotu ke skluzu.
 • Princezna Koloběžka první - střídání jízdy v podřepu a ve dřepu, jízda po jedné noze, jízda po jedné noze s odrazem od druhé (na koloběžce)

 

Přechod z dvounožových kluzek na jednonožové brusle
 • Krok: otestování obutí, procházení po gumových pásech a zkoušení správného postoje (na přírodním kluzišti je možné toto vyzkoušet na sněhu nebo po prknech).
 • Krok: „Baletky" - chůze do „stromečku", tedy s vytočenými špičkami ven, stoj na jedné a na druhé noze.
 • Krok: „Lyžaři" - pérování v kolenou do dřepu a vzhůru.
 • Krok: „Medvědi" - přešlapování z nohy na nohu.
 • Krok: „Koloběžka" - ze základního postoje se snížíme v kolenou a provedeme opakované odrazy stále stejnou nohou - jízda po jedné noze.
 • Krok: „Vlnky", „Rybičky" - jízda po obou nohou vpřed, do jízdy vpřed se odrážíme od celé vnitřní hrany brusle, ne od zoubků. Při „vlnkách" se obě nohy pokrčí, kolena, a tím i chodidla a brusle se nakloní k jedné straně a mírným, avšak aktivním impulsem v kolenou dojde k odrazu do jízdy v obloučku na zatížené hraně. Pak se kolena nakloní na druhou stranu a odrazí se do druhého obloučku.
 • Krok: „Buřtíky" pokrčené nohy, vytočená chodidla špičkami od sebe a kolena se vtlačí mírně dovnitř, tím se obě brusle naklopí na vnitřní hrany. Z pokrčených kolen a od vnitřních hran bruslí odraz, nohy se rozjíždějí od sebe, včasné stočení špičky dovnitř způsobí, že nohy se sjíždějí k sobě. Nohy jedou opět vedle sebe, podřep, vytočit špičky, odraz, nohy od sebe a opět k sobě.
 • Krok: jízda vpřed, po odrazu z vnitřní hrany pravé brusle se jede po levé noze vřed a mírně vlevo, pak se noha překlápí na vnitřní hranu, u podřepu se odráží do jízdy na pravé vpřed mírně vpravo. Nohu, která vyjíždí, je třeba položit blízko nohy odrazové do podřepu. Děti často mívají nohy daleko od sebe.
 • Krok: jízda vzad, dítě v mírném podřepu, s mírným náklonem těla vpřed k vám tlačíme za ruce před sebou. Dítě se o naše ruce neopírá, podsazený zadeček nevystrkuje vzad, ale jako by si sedalo na paty, váhu těla má na zadní části bruslí, sedí jakoby vzadu. V tomto postavení tlačíme dítě pozadu do rovné jízdy i zatáček. Je možné vyzkoušet jízdu tzv. „buřtíky".

 

 

zdroj: http://www.rvp.cz/clanek/41/2022